Klucze Pamięci - konferencja edukacyjna

Klucze Pamięci - konferencja edukacyjna

22 kwietnia 2023r. w Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się Konferencja Edukacja w służbie Pamięci Ofiar Zbrodni katyńskiej.

Program składa się z trzech paneli, z których każdy ukazuje inne działania edukacyjne sprzyjające kultywowaniu pamięci o pomordowanych przez NKWD w 1940 roku. Pierwszy, rozpoczynający się od pokazowej lekcji historii "Katyń - Pro Memoria", będzie debatą przedstawicieli kilku instytucji zajmujących się problematyką katyńską. W drugim referentami będa uczniowie z różnych placówek oświatowych - laureaci katyńskich konkursów historycznych organizowanych przez Stowarzyszenie Parafiada w latach 2020 - 2022. W panelu zamykającym Konferencję wystąpią reprezentanci "Strażników Pamięci" czyli rodzin, potomków Bohaterów Katyńskich, których życie i wybory zostały zdeterminowane przez zbrodnię Katyńską. Moderatorami będą Anna Putkiewicz (Polska Zbrojna Historia), dr Ewa Kowalska (IPN) i dr Maciej Wyrwa (Centrum Mieroszewskiego).

godz. 10.00 PANEL I: PRO MEMORIA - WYZWANIA NOWOCZESNEJ EDUKACJI

godz. 13.00 PANEL II: MŁYNY CZASU - HISTORIE BOHATERÓW KATYŃSKICH OCZAMI MŁODYCH

godz. 15.30 PANEL III: PAMIĘĆ DALEKA I BLISKA - EDUKACJA JEST W NAS  

Organizatorem Konferencji jest Stowarzyszenie Parafiada przy współpracy Centrum Mieroszewskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal "Polska Zbrojna - Historia".

Konferencja ma być podkreśleniem 80.Rocznicy odkrycia dołów śmierci w Katyniu, a jednocześnie podsumowaniem i uczczeniem 15 lat funkcjonowania programu edukacyjnego "Katyń... Ocalić od zapomnienia".